|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Збогум за попладневното спиење
1.10.2009 13:50:23   
profesorica
На која возраст вашите деца почнаа да го прескокнуваат спиењето преку ден?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Збогум за попладневното спиење
1.10.2009 21:30:29   
pericka
moeto prestana denski da spie na cetiri godini

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Збогум за попладневното спиење
1.10.2009 21:46:15   
mis.
Моето има полни 5 год и сеуште спие преку ден.И тоа кога ќе каже мене ми се спие оди сам си легнува и за 2 мин тој веќе спие.Знае понекогаш да не спие но ако сме биле некаде или баш тој период сме имале гости со деца.

(Одговор на членот pericka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Збогум за попладневното спиење
1.10.2009 23:26:00   
nadica
мис па тоа е супер се надевам дека и керка ми ќе го има попладневното спиење подолго бидејќи само тогаш успевам да средам низ дома user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Збогум за попладневното спиење
1.10.2009 23:44:13   
Еца
Мартина пред месец дена престана да ми спие денски бидејќи почна да станува во 10.30 или 11 часот, па нормално дека нема да спие. Но сега кога ке ја средиме за конечно да дои во градинка пак ке си спие и тоа како.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Збогум за попладневното спиење
7.10.2009 14:37:59   
big_mama817
син ми уште спие преку ден и тоа околу еден сат максимум user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 7.10.2009 14:38:20 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Еца)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Збогум за попладневното спиење
24.12.2009 11:33:54   
mis.
Син ми еве неполн еден месец како престана да спие поручек.Нема шанси да го натераш да спие а ноќе пак си легнува касно.некој период на неспиење го има фатено но за попладневното спиење сигурно кажавме збогум.Не знам како успеваат во градинка да го заспијатuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Збогум за попладневното спиење
24.12.2009 11:41:42   
Еца
Се надевам дека сега од јануари кога ќе тргне во градинка ќе фатиме нов ред и повторно ќе почне да спие попладне, ваја не се издржува. Преполна е со енергија и не можам да ја следамuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Збогум за попладневното спиење
24.12.2009 11:44:21   
mami
лелел значи само син ми е спанко а? спие 2 пати во текот на денот и тоа по 2-3 часа..и после во 10 најдоцна е пак готов за спиењеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Збогум за попладневното спиење
24.12.2009 12:09:57   
zami
Sin mi na cetiri godini prestana da spie popladne
Ama vo gradinka seuste prespiva, a doma nema sansi

_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Збогум за попладневното спиење
24.12.2009 12:14:12   
mis.
Значи ние добро сме истерале до 5 години а јас пак уште настојувам да спие.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Збогум за попладневното спиење
24.12.2009 12:27:03   
zami
Ako saka da spie toa e vo red, ama dete na 5 god treba da se misli deka dogodina vo skolo ke nema krevetcinja.
jas duri barav i vo gradinka da im dozvolat na tie deca sto nemaat potreba da spijat da nespijat, ama nemozelo ke galamele i sl. A sepak tie sin mi sega e najgolema grupa i dogodina ke odi vo skolo, i stvarno ne bi sakala tamu da dreme na klupa.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Збогум за попладневното спиење
24.12.2009 12:28:29   
tati
Nie uste si naname(2 godini), samo sto mnogu kratok ni e sonotuser posted image pola saat i ripa od krevet, toa i ne e nekakvo spienje, dremuckanje samo...valjda dovolno i e da ja odmori dusata user posted image


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Збогум за попладневното спиење
25.12.2009 9:35:13   
profesorica
спиеме од 12-2 или до 3 после пладне.инаку сме нервозни и фрламе сеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот tati)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Збогум за попладневното спиење
7.1.2010 17:17:54   
niki
Веќе неколку месеци сме на работ да го исфрлиме попладневното спиење, но никако сосема да успееме во тоа. На ручек околу 14 часот обично одбива да спие и е полна енергија, а потоа ќе дотурка до 18 или 19 и наеднаш ќе заспие, но пак кај 21 се буди и после журка до полноќ. 

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Збогум за попладневното спиење
7.1.2010 17:37:24   
Еца
Еве ме сега можам тука да напишпам, значи во понеделникот и вторникот бевме во градинка, и стануваше во 7.30 и во 12.00 заспиваше до кај 14 и вечер во 21 часот сама ги бара пижамите. Со мм не можевме да се изначудиме. Значи одлична шема ќе фатиме со ова градинкатаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Збогум за попладневното спиење
25.1.2010 18:27:23   
mother 29
Marko denes ne zaspal vo gradinkauser posted image i si velam ako fati takva navika?!user posted image mi kaza negovatelkata deka prethodnata nedela epten tesko zaspival ,a denes ete i ne zaspal?!
inaku ete go sega seuste igra ,ne znam kako izdrzuva, cel den ne e spien!

pa mal e uste sega da go batalime denskoto spienje,a?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Збогум за попладневното спиење
23.12.2010 13:12:48   
nadica
веќе 2-3 дена несака ниту да пробааме да заспие user posted image  а ако заспие па неможам да ја пробудам user posted image user posted image user posted image  незнам што да сторам несакам да го прескокне попладневното спиење сеуште е мала

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Збогум за попладневното спиење
26.12.2010 19:02:09   
mosa
i nie seuste spieme na rucek seuste sme mali da go preskoknuvame bedejki letoto satnuvame okolu 8 casot nautro i po cel den si igrase se izmoruvase i okolu 12 casot na rucek taman zaspivase i sonot mu e 2-3casa.sega koga e zimno vreme stanuva okolu 9.30 casot naotro,okolu 3-4 legnuvame pak i vp 10 pak na spinje.user posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Збогум за попладневното спиење
26.12.2010 19:03:24   
mama26
cela godina veke nespie preku den.ima 4 god.i poludev

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Збогум за попладневното спиење
22.7.2013 14:34:30   
Felly RR
Матеа откако не оди во градника, значи од почетокот на јули (па плус и со одморот) и се поремети спиењето. Многу доцна си легнува да преспие - во 5 некаде, и полсе доцна си легнува навечер. Вчер ни во 5 не и се спиеше, и после воопшто не си легна да преспие. user posted image Од кога вашите дечиња почнаа да го прескокнуват попладневното спиење? Знам и поголеми дечиња што сеуште си преспиваат, ама еве летово на Матеа и се случува повеќепати да прескокне.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Збогум за попладневното спиење
22.7.2013 14:49:39   
Mihaela 2010
jas seuste go nemam toj problem so nespienje napladne..znae nekogas vikend da i se poremeti pa da ne saka da zaspie ama pa zatoa nakaj 19.30 ja fakja kriza i e nepodnosliva,zatoa i insistiram da si zaspiva
E sega ne e kako porano koga spiela po 3 h sega najvekje saat ipol ama pa so ogled na godinkite i dosta e.. nekogas ke se potrefi da zaspie u 16.,17 casot ama pa kako programirana e 21.30 u krevet koma

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Збогум за попладневното спиење
22.7.2013 14:59:01   
Палешка РР
Околу третата година почна воопшто да не преспива преку ден user posted image Станува околу 10-11 часот и не спие навечер до 23 часот па и подоцна. Многу ретко, 1-2 неделно ќе преспие...и после заспива по 24 часот.
Не застанува никако, или да легни да се одмори...Боже пази user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Збогум за попладневното спиење
22.7.2013 16:35:25   
Bethany
Подобро е што е можно подолго детето да спие попладне. АМА се зависи од детето, некое порано некое покасно престане со попладневна дремка.

На пријателка син и, престана да спие попладне некаде околу две годинки. Едноставно немаше жива сила да го натера да заспие. АМА затоа мораше барем да одмара. Го носеа во соба, во неговиот кревет, му пуштаа цд со песнички и се додека цд-то не заврши не смееше да стане од кревет. На тој начин направија некој компромис барем телото да го одмара еднаш во денот, во одредено време, и после му стана навика. И навечер во 20 часот е легнат.

Веќе некое време јас размислувам за син ми на оваа тема. Тој станува рано, најкасно во 7 е буден, легнува најкасно 21:30, попладневно спиење му е околу 12, спие по 2, некогаш и 3 саати. Ама приметувам дека потешко заспива, а ако го ставам покасно на спиење тогаш касно заспива навечер. А бидејќи рано станува, много е па и касно да легнува.
Затоа, кога ќе дојде зима, пократок ќе е денот, ќе пробам да не спие преку ден, ама затоа најкасно во 20 часот да биде во кревет. Ќе видиме дали ќе му одговара така, да се пробат различити опции не е на одмет. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Збогум за попладневното спиење
22.7.2013 22:26:07   
AnnaMolly RR
Е ова деновиве ми е болна тема. Детево мое цеееееееели три години спие како швајцарски саат, сабајле станување во 7, преспивање од 14 до 16 часот, во 21:00 наааааајдоцна 21:30 заспиваше. Ама од раѓање апсолутно немав никаков проблем за спиење.
АМА! Почна во последно време да ме зеза. Ако преспие попладне од 14 до 16 часот, навечер нејќе да спие и до полноќ! Пробав и порано да го легнувам, од 13 до кај 14, малку да дремне, исто! Заспива касно! Еве почнав да не го успивам преку ден, па навечер си заспива порано, во 21:00.
А кога оди во градинка спијат од 12:30 до 14:00 часот, а дома си легнува во 21:00 исто.
Па си викам преку викенд не го успивам преку ден, подобро така отколку да ми заспива на полноќ, ќе полудам, не сум вака научена!
Инаку, има 3 години и 1 месец.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Чипс или смоки
predrag

Што повеќе сакате да грицкате

чипс (32%)

смоки (42%)

Мммм двете :) (26%)


Број на сите гласови: 84

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!