|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
21.8.2009 9:40:44   
profesorica
Дали вапите деца се дават или глумат декаго прават тоа бидејќи се навикнале на блендирано?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
21.8.2009 9:49:04   
mami
не..дури сега веке и одбива пасирано блендирано или кашичка, едноставно не го најадува и нема време да ја дочека следната лажичка. Повеќе сака кога храната му е на парчиња или ако може сам да ја гризеuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
12.1.2010 9:41:17   
mami
незнам дали е глума или што е, ама се нервирам кога мајка ке ми каже дека нејзиното 1годишно дете незнае да џвака и се дави и затоа уште јаде само ситно пасирана храна. Знам повеќе случаи и сметам дека тука си се криви првенствено родителите..тие се тие кои треба да го научат детето да јаде цврста храна. Едно детенце- кое е веќе средно сега, од што до 5 години јадеше само пасирано, ден денес се жали дека забите го болат ако проба да загризе нешто потврдо..и зошто? затоа што мама ја мрзело да седне да му покаже како се јаде или за да побрзо заврши со таа активност па ај полесно е пасирано

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
12.1.2010 9:46:17   
niki
Ќе се сложам со забелешката Мами, а кои се причините навистина незнам. 

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
12.1.2010 9:49:15   
Mila na mama
Мислам дека моја Мила ја мрзи да џвака. Многу време треба да седи и да јаде а тоа го смета за изгубено време кое може да го искористи за играње. И јас само зборам џвакај Мила џвакај а она: Каде си Нодинце Мила аде доди во превод  Каде си Ноди Мила јаде дојди. Демек ја замарам да седи и да џвака и после неколку залчиња ќе ми рече Неќу тоа Мила аде огут- Неќам тоа Мила јаде јогурт. Нормално нема да добие огут ама ќе џвака до утре.user posted image Инаку јадеше блендирано до 1 година до скоро едвај 2 заба имаше а сега одеднаш сите излегоа па и сега и давам риба со зеленчук блендирано замаскирано зашто не ја јаде поинаку.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
12.1.2010 9:57:55   
caci20
Moja vnuka ima 2.5 godini i jade samo blindirano i kasi humana striktno. Nisto drugo. Petar ima 20 meseci i 15 kg. Jade se. Od 10 meseci jade seckano samo, ni gmeceno so viluska i toa i zelencuk i meso i riba. Banana si gricka sam, ne gmecena. I isto jabolkce. Jas izbegnuvam da blindiram. Sega za dorucek si jade i lepce so krem sir ili puter i edna mala casa od kafe jogurt. I on ne saka veke blindirano

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
12.1.2010 10:26:31   
profesorica
од 13/14 месеци повеќе не јадеме блендирано.месото убаво сварено и ситно исекцано а компирот и морковот, или било што да е пр. брокула -со виљушка асирано.спанаќ и ориз, грав, леќа такви работи јаде како и ние што го јадеме.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 12.1.2010 10:27:00 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
12.1.2010 10:38:34   
bojanas
Син ми има четири години дваесет здрави заби и еден џеб во устата user posted image . Тој му служи за складирање на полуџвакано месо кое може да стои со саати таму. Ама еден ден дојде старосватицата на ручек и играа една многу интересна игра- кој скришно ми го лапна залачето. Таа на вилушка ќе остави парче месо и демек не гледа и тој ќе лапне и после тоа се чуди кој и го изел месото. Е тогаш изеде 4 парчиња бифтек и мислам дека ако не му беше преполнет стомакот немаше да престане. Од тогаш месо се јаде само со игра или мелено зошто син ми го мрзи да џвака и тоа е неквалитетно трошење на време за негоuser posted image . Беби Ана од друга страна има 7 месеци и ако не и го доблиндираш месото нема проблем она и ситно сецкано го јаде- Лудницаuser posted image

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
5.7.2010 18:52:27   
Џесика
Оф леле и Борјан не џвака, сака директно лапни-голтни. Пред некој ден му давав ориз и по навика проба да голтне, и почна да ми превртуе очи, се дави... ги преживеавме некако првите 10 залчиња, многу беше гладен кутриот, па виде не виде- го изеде таков... и му давам на пр. леб со крем сир гледам го врти залакот низ уста, ама не џвака, и коа ќе омекне скрос го голта... или од рака да му дадам на пр.соленка или смока, не каснува дел, или да му дадам точно колку што е залакот, или одбива...не знам колку време ќе трае ова ама веќе ми е смачено да блендирам, не за друго, сакам да јаде како сите на негова возраст...

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
5.7.2010 18:58:54   
Maca25
Јас на нина одамна веќе не и блендирам, и дава сецкано да јаде и пробувам да и дадам да гризе сама и нормално таа да си откине парче. Само за месо знам да и го испасирам или пак да и го исецкам на многу мали парчиња. Ја гледам дека некогаш ја мрзи да џвака и тогаш одма плука или бега (или не отвара уста). Последниве неколку дена морав да и блендирам и со 300 лажги да ја наранам. Ништо не јаде по цел ден. Вчера ај викам ќе и дадам пудинг чоколаден, ни тоа не сакаше да го јаде. Викам некои деца би се потепале за благо, ова моево дете по цел ден е на вода или сокче. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
4.8.2010 13:31:58   
Џесика
Оф леле, он не сака ни многу мазно, не сака класична кашичка, не сака ни суво, попара му е таман, точно да голтне... постојано секој ден му давам нешто да грицка или џвака, ако е гладен ќе лапне неколку залчиња, а никако не јаде до крај да се најаде... знаете ли некоја тактика да се разџвака детево, очајна сум веќе, како ќе го пратам во градинка???user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
4.8.2010 13:59:27   
Marina 777
Мојата ќерка има 11 месеци и тек сега почна кога ќе и оставам парченца да ги џвака... Немам големо искуство со тоа, ама мислам дека детето само ќе покаже кога е спремно за џвакање, ама и ние треба да инсистираме на тоа... тоа е процес и треба да му се даде време на детето, ама како и со се друго треба да сме МНОГУ упорни.
Мислам дека дете со две запчиња не може баш и убаво да џвака...треба да се почне со поситни парчиња кои намерно се оставаат во блендираната кашичка и постепено да се оди кон се повеќе и повеќе парченца.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
29.1.2011 10:02:19   
Палешка РР
Миа почна се` да џвака. Мевцето за супа не и го блендиран, само го кинам на мали парченца и така си го јаде user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Marina 777)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
29.1.2011 11:48:05   
*miki mami*
Миа почна се` да џвака. Мевцето за супа не и го блендиран, само го кинам на мали парченца и така си го јаде user posted image


исто и ние уште на 9месеци престанавме со блендирано не сакаше да јаде и пробав на парченца нема гајле си џвака и така јадеме дури ни обичното чоколино не го сака го јаде само ова со житарки во него зошто треба да се џвакаuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
29.1.2011 13:20:06   
Џесика
Јас толку се налутив што реков веќе нема гмечено, сабајле му давав залаци леб со зденка, абе на секој залак се давеше, нагони да повраќа, ама коа не сака да џвака, директно во грло го пушта... побудалев, ама овојпат не попуштам, гладен нек седи, мора да џвака, се лутел, плачел... ќе го потрпиме по дома, веќе шекнав... му избутав една срединка со сила изеде... ама гледам дека не џвака, па си викам можда не треба да го силам да не направам контра ефект, можда сам ќе си покаже кога е спремен да џвака... никако не сум, не сум паметна веќе што да направам...!!!

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
29.1.2011 15:30:31   
Maca25
Џесика, голем е веќе, а и сите заби ги има, мора да џвака. Јас да сум на твое место исто би постапила, еден ден би престанала со блендирање и би давала парченца, нормално прво помали па секој ден да се зголемуваат. Давај му ако не сам да јаде, направи му војничиња ( исецкани прачиња) па нека си зима сам, може така ќе почне да џвака.
Друг некој со ваков проблем, да ја посоветува Џесика?!?


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
29.1.2011 16:29:42   
mami2
Оваа тема заедно со „Не сака да јаде“ ми се болни точки.
Моево направи три години и во последно време се нормализираше дел од неговото јадење, ама еден дел остана проблематичен.... Тој си јаде она што сака, а што не сака е ист случај како на Џесика. Јаде пржено лепче, само леб, пица, пита ама не јаде леб со путер и на пр. кашкавал. Се дави, го држи залчето во уста па му се повраќа, нервози од сите страни...Јаде краставици, кромид, зелка, секаква салата ама месо било какво мора да е ситно сецкано, а го сецкам по линија на помал отпор за да го камуфлирам во манџата. Инаку го плука парчето не ни помислува дека треба да го изџвака.
Отпочеток мислев дека проблем е џвакањето но кога видов дека јаболко, пуканки, свеж морков не му се проблем за јадење, помислувам дека или не сака некои вкусови или самата структура на храна, мазност не ги прифаќа...
Пробав со изгладнување, со декорирање, со опоменување да џвака, со условување ама без успех, па сега си се навикнав дека вака си функционираме и немам избор за некои работи. Имам само надеж дека гледајќи ја сестра му која се надевам дека нема да биде исти случај како него, ќе пројаде како што треба

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
29.1.2011 19:11:11   
Snowhite RR
Леле Михаил пак не сака кашички повеќе да јаде, сака да џвака само, уште немаше забчина а тој џвакаше леб намчкан со крем сир или само леб, исто и банана, а сега е многу интересен кога ќе земе нешто да грицка и да е поголемо парче цело го става во уста и го џвака, го топи во уста се додека не се омекни и го голта после. Јас одамна не блендирам, месото само на парчина го кинам, а зеленчукот малку само со виљушка ќе го згмечам



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
29.1.2011 20:22:39   
Felly RR
Леле, јас пак ако е месо уште го блендирам............. треба да почнам на парченца да и давам. Ако е само зеленчук го гмечам со вилушка, и си го јаде, и лепче парченца одамна јаде. грицки, овошје, јуфки макарони, тоа си јаде цели парчиња, ама месо не сум пробала да и дадам такаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
30.1.2011 11:41:04   
MamaOhrid
Оваа тема е болна тема за мене. Кога моето дете имаше 13 месеци јадеше парченче јаболко и му залетна, наместо во хранопровод му отиде во бели дробови, па со брза помош завршивме на клиника Скопје и таму ми оддржаа лекција дека на дете до 2 години му се дава само блендирано и пасирано, а не парченца. Од тој страв и стрес преживеан таму, и сега кога тој има 16 месеци јаде блендирано. Месото пилешко го јаде на мали парченца, но телешко не. Тоа обавезно го блендирам. Зеленчукот гледам да е со вилушка пасиран, ако ми личи дека има големи парчина и тоа го блендирам. А лебче, смоки, тоа јаде парчина. И ми рекоа дека со дете до 2 години кога се оди на гости, да му се носи храна со себе, а не да јаде таму тоа што ќе послужат.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
30.1.2011 13:41:06   
lukas
nie sme 11 meseci e eve sega malku po malku pocnuvame pocvrsto da jadime dva pati mi se zadavi i mi se sekoja nozete od togas i jas se plasam, i ete sega lepce s margarince mu davam si jade ama mnogu sitni parcinja,a smokite bez problem si gi mrcka niz uste i gi turka na prednite zapcinja da gi gricka i interesno mu e kade sto krckaat...ajde ke nauci...ne mu bega nisto...user posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
10.3.2011 10:57:16   
Martins mom
И јас уште блендирамuser posted image user posted image user posted image user posted image Се дави господинот, му идат нагони за повраќање ако нешто е покрупно, се дави...Пробав да го оставам гладен и не прави проблеми. Поарно ќе седи гладен отколку да џвака. Му дадов корка лепче да си гршцка, тој откина парче и ќе се удавеше. Ми е страв пак да му дадам нешто сам да гризе.
Скоро на 11 месеци му излезе првото запче, па си викам ај да не го форсирам, нека му излезат прво забитеuser posted image user posted image А можеби правам грешка...не знам?!
Смоки грицка и ништо друго. Дали да престанам со блендирање или???


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
10.3.2011 11:21:24   
Maca25
да престанеш со блендирање. пасирај само со вилушка. учи го или ќе си имаш проблем понатаму. ќе си бара се блендирано. учи од нашите грешки. кај нина во градинка има едно дете, има 2,8 месеци и уште е во јасли затоа што не џвака. не може да биде во група со врсниците, затоа што таму јадат неблендирана храна, па мораа со бебињата да го стават.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
10.3.2011 11:36:52   
oliva
и давид јаде се блендирано,има 4 заби и ми естрав да му дадам поинаку,ми се дави,има време ке се научи

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Блендирано/пасирано не сакам да џвакам...
10.3.2011 12:34:58   
zapce
Мартинс мам пробувај полека да воведуваш пасирана храна со вилушка, а потоа и непасирано, има ли запчиња твојот бебуш, и колку запчиња има можеби не може да ја џвака храната. Кај мене Матеј поча уште пред годинката да не сака да јаде никакви кашички и повеќе сакаше да јаде тоа што ние го јадеме. Сега оди во градинка во јасли мегутоа и таму понекогаш не сака да јаде од Лино храните па му даваат тоа што го јадат поголемите групи

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?