|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Анемија за време на бременост
18.5.2009 8:06:56   
Еца
Жената губи околу 500 мг железо со секоја бременост а околу 4-100мг со секој менструален циклус. За време на бремеността, мора да прима соодветна количина железо за да го надомести губитокот. Можни последици за фетусот кај анемична жена се зголемен ризик од ретардација во растот, недоносеност, интраутерина смрт, руптура на постелката и инфекција.
Можни последици за мајката се кардиоваскуларни симптоми, намалена имунолошка способност, замор, како и зголемени потреби за трансфузии на крв во постпарталниот период.

Дали за вашата бременост примавте желези и колку?

Еве за сите кои имаат проблеми и се анемични : Железото го има во месо, изнутрици, цереалии, зелен зарзават...

На следната листа се дадени количините железо содржани во 100 мг храна:
- јагнешки џигер ..... 10 мг
- пченкарни трошки ..... 7.5 мг
- варен стек ..... 2.7 мг
- леб од крупно мелено брашно ...2.7 мг
- спанаќ (варен) ..... 1.7 мг
- брокули (варени) ..... 1 мг

Се препорачува да се конзумира храна богата со Ц-витамин заедно со извори на железо кои не потекнуваат од месо, затоа што витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железото.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Анемија за време на бременост
18.5.2009 8:27:22   
mami
јас како и вообичаено анемичнаuser posted image за време на бременоста ми препишаа Легофер сируп..пилешко јадам во сите варијанти и брокула user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Анемија за време на бременост
18.5.2009 16:34:56   
niki
I jas bev anemicna vo tekot na bremenosta, a piev nekoi tabletki, no da me ubies sega ne mi teknuva koi. Legofer sirup piev otkako se porodiv.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Анемија за време на бременост
18.5.2009 18:14:38   
Natasha5
Mene malku mi bese slab hemoglobinot i mi dadoa nekoi ampuli da gi pijam Totema se vikaat i dodeka gi piev imav teskotii vo zeludnikot ai srceto mnogu zabrzano mu cukase.Mnogu tesko mi bese od niv i prestanav da gi pijam.Samo jadete zelencuk,spanak,zelena salata i uzivajte

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Анемија за време на бременост
19.5.2009 22:07:53   
mis.
И мене со првата бременост ми препорачаа да пијам тотема.Се раствараат во сок или вода.Многу се тешки и неможев да ги пијам.Ми предизвикуваа гадење и побвраќање па затоа продолжив со ферум лек таблети за џвакање па се нормализира хемоглобинот.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Анемија за време на бременост
3.8.2009 19:08:14   
Палешка РР
Во првата бременост бев анемична, време е сега да испитам крвна слика.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 12:06:00   
alex_mo
Isto i jas,postojano piev nesto za zelezo.Pred 4 god.imav golemi problemi so nekoja bakterija vo bubreg,sto me drzese 2 meseca vo bolnica,a posle bakterijata-nemav dovolno zelezo.Itoa so krvta se matkav kolku 1 god.Piev i jadev se sto ke mi recea(najmnogu pomaga seme od kopriva izmesano so med) i plus vitamin C, folna,oligovitamini,referum i neznam sto 6 meseci.Na kraj rezultati  nikakvi.Bev kaj eden profesor na klinika i mi rece nisto veke da  ne pijam i po 3 meseci da si ja proveram krvta.Taka napraviv,ama kontrolata ja napraviv po 6 meseci-krvta 135(nikogas ne sum imala takva),zelezo ok.Sega vo bremenosta mnogu se plasev oti vaeke si imav probelm.Ama sega za sega se e super.Pred mesec krvta mi bese 118,a sega pred edna nedela 116. 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 12:13:51   
Adrijana
Jas bas pred edna nedela ja proveruvav krvta i mi bese opadnat hemoglobinot, i doktorkata mi dade da pijam Oligogal-Fe, i mi rece da jadam dzigercinja, sleski, da pijam sok od borovnica i taka. Nikogas porano ne sum imala nedostatok na zelezo, no i sega nemam nekoi problemi, doktorkata mi kaza deka e normalno vo tekot na bremenosta i zaradi toa ne se sekiram mnogu, si gi sledam upatstvata sto taa mi gi dade i se e ok.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 12:20:13   
karla
Bi sakala da Ve zamolam za sovet. Sto tocno se podrazbira za anemicnost vo bremenosta?! Jas sum vo 9-ti mesec i hemoglobinot mi e 10.2 Bidejki se konsultiram so dvajca ginekolozi (edniot sto ke me poroduva vo bolnica i maticniot) i dvajcata mi kazuvaat razlicno, edniot mi preporacuva da zemam feroglobin a drugiot mi veli da ne zemam nisto doddatno bidejki redovno si pijam multivitamini Pregnacare. Ne sakamd a zemam dodatoci vo ishranata od tipot na Feroglobinot bidejki imam problem so zeludnikot, a ako ne go zemam mi e strav da ne mu nastetam na bebeto. I sega sto da pravam?!user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 12:22:38   
Tanjicka
i jas vo pocetokot piev Legofer sirup, megutoa serumskoto zelezo i ponataka mi pagase, pa pocnav da cedam vo sokovnik cveklo, limon i morkov, odlicna kombinacija i samo so po edna casa dnevno, za dve nedeli serumskoto zelezo mi se kaci od 4 na 14, taka da smetam deka toa e dobitnata kombinacija, a veke za 9 dena ke vlezam vo 9 mesec

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 12:24:02   
Tanjicka
karla, se zavisi od toa kolku ti e serumskoto zelezo, dali znaes?

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 13:21:51   
karla
da, serumskoto zelezo duri ovoj mesec mi padna na 7 a prethodno mi bese 9-10 redovno. Kolku sto jas se razbiram treba da bide nad 6 taka?!user posted image

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 13:29:18   
Tanjicka
dobro e sto serumskoto zelezo ti e visoko, taka da malku poniskata vrednost na hemoglobinot ne e problem, bidejki crvenite krvni zrnca ti se polni, znaci nemas potreba od preparati na zeleo vo oblik na lekovi, tuku najubavo ceden sok od cveklo, limon i morkov, i za 1-2 nedeli, ke ti se pokacat site vrednosti

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 13:37:14   
karla
Ti blagodaram mnogu Tanjicka, bidejki navistina bev zagrizena okolu ova. I jas smetam deka ne treba da zemam nikakvi lekarstva, posebno zaradi toa sto dobro se cuvstvuvam. Ke probam so sokot od cveklo, limon i morkov pa ke vidime kako ke bide. Pozdrav

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 13:42:25   
mami
Карла јас на Лука му го правам тој сок, како што ми го пиша Палешка и сега за сега само тоа пие па во септември ке провериме крвна слика, а инаку и мене ми препишаа ампули за железото кои јас не ги пиев па откако се породив правев крвна слика и докторот се чудеше колку ми е јака крвта
еве овде ми го пиша Палешка сокот па пробај
http://www.ringeraja.mk/forum/m_6058/mpage_1/tm.htm#9251

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 13:54:17   
karla
kako sto gledam se raboti za skoro isti sostojki, so taa razlika sto vo ednot se srtavaat jabolka i med a vo drugiot limon.Ke probam i od dvata pa ke vidam koj mi e povkusen toj ke go pijam. Vi blagodaram uste ednas

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 13:54:20   
Tanjicka
a da ne pravime muabet, deka sokot bas e vkusen za razlika od onoj na Fructal od 100% cveklo sto se prodava , mislam vo Vero, koj mirisa na zemja i ednas kupiv , 700ml sok go piev cela nedela, grozno bese

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 13:55:49   
karla
E bas za toj sok sakav da pisam. Ednas mm mi kupi i samo sto go probav creva isturiv. Se nadevam deka nema da gi imam istite posledici od domasniov sok

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 14:11:55   
cevlice
Bi sakala nekoi od vas da mi kaze ,dali go custvuvate opaganeto na zelezoto vo krvta so malaksanost,vrtoglavica i sl.ili gledate na krvnata slika.Ve prasuvam bidejki posledniot pat krvta mi bese odlicna , doktorkata ne mi prepisa nisto i bese zadovolna .Vo koj mesec najveke paga zelezoto i dali se custvuva? 

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Анемија за време на бременост
4.8.2009 14:13:34   
mami
јас не чувствував ништо, ми се виде на крвната слика, а инаку нема правило кога ке падне железото- може и да не падне воопшто, зависи од човекот лично...

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Анемија за време на бременост
7.9.2009 12:10:46   
Палешка РР
Хемоглобинот ми паднал на 119, а најниска граница е 120, не е многу но докторката ми препиша Feroglobin, па денес почнав да ги пијам. Ме интересира дали некој пиел и како се поднесуваат? 

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Анемија за време на бременост
29.9.2009 18:12:46   
elle
Хемоглобинот последниот пат ми бесе 105,пијам хеферол капсули. докторот ми кажа дека дека не е некоја јака анемија а понекогаш срцето ми чука забрзано.Ме интересира дали некој имал таков проблем незнам зосто ми се слуцува тоа а во 8ми месец сум ми е страв да немам проблеми кога ке дојде време за порагај.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Анемија за време на бременост
29.9.2009 18:19:03   
Палешка РР
Се е нормално elle и забрзаното чукање на срцето и слабата крв...нели нашиот организам работи за двајца. Не гледам зошто би имала проблеми, уживај си не е ништо (барем така и мене ми велат) user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Анемија за време на бременост
29.9.2009 18:28:46   
elle
фала малку ме утеси како се ближи терминот почнува да ме фака и паника и не знам што е нормално а што неuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Анемија за време на бременост
7.10.2009 1:44:46   
Весна
Денеска според резултатите сум официјално анемична, псссх, баш ништо ново. И покрај некои таблетки за џвакање - ферум нешто (не можам докторскиот ракопис да го разберам user posted image ) ми рече и по 150гр. какво било месо дневно да јадам. И бидејќи некако многу ми се виде, му викам: - мислите неделно?!, а тој - не, не, како што слушна дневно! Па ко на пазар му се ценкав за два-три пати неделно user posted image

< Поракaта ја уредил Весна -- 7.10.2009 1:45:06 >

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?