|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Јадат ли вашите деца брза храна?
12.3.2009 15:42:01   
Srculence
Дали вашите дечинња на возрат после годинка сакат да јадат брза Храна Дали вие тоа им го дозволувате и како се справувате?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
13.3.2009 7:34:23   
Еца
Pa srculence veke spomenav deka moeto dete ima alergija na mleko i mlecni proizvodi pa poradi toa mnogu vnimavame na ishranata,na pocetokot pagav vo nesvest lele sto ke jade,no poleka gledam deka ovaa alergija ne natera da ja hranam Martina isklucitelno zdravo.Znaes koga nesto ne zmees,ne smees se drzis do toa i da vidis kako deteto ke jade supi,ovosje,zelencuk(sakati sekoj rucek)mandzicki,zitarici,i eve kako raste taa veke znae koja e nejzinata ishrana pa koga i se jade blago taa bara bonzita,a ne cokolada zasto nikad ne probala,itn.Zaci se e do nas roditelite,no sepak ako deteto ednas nesto proba i mu se dopadne toj vkus veke kazi caos deka toa ke mu go zabranis.Se uste ne sum i davala majonez,suvomesnati raboti,pasteti,zasto znam deka taka ke prestane da mi jade od pozdravite obroci,zatoa se uste ne smee ni toa.Mnogu e potesko,megutoa znam deka deteto mi se hrano zdravo.Pozdrav srculence i najdi nacin da se spravis da kazes NE na nekoi raboti koi ne se bas dobri za deteto,dodeka e malo toa e pravi,potoa,ode voz,nema ti sto ke kazes,tuku toa sto ke saka,zatoa na pocetok neka bide sto ne smee i sto smeeuser posted image

(Одговор на членот Srculence)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
13.3.2009 9:47:28   
Aleksandra
Zdravo na site, od novata clenka na forumot, Aleksandra. Imam dve decinja i sakaat da jadat brza hrana, no se razbira vo umereni kolicini i ne tolku mnogu. Nekogas se slucuva da ima zememe happy meal od Mekdonals, no toa se slucuva vo tri meseci, ednas. A i sendvicite vo Mekdonalds navistina se vkusni i mene mi se jadat. Taka da jas mislam deka mozat da probaat, a ne celo vreme da jadat samo toa.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
25.4.2009 22:03:08   
Боцко
Ајде и еден татко да навлезе малку во Вашиот свет и да ја разбие монотонијата user posted image

Ние со исхрана сме некаде пола/пола, односно претежно се храниме здраво, но Стефан по мое мислење јаде многу благо, односно чоколади. Кога ќе му понудиш Животинско царство тој вика "Сакам вистинско чоколадо",значи некоја МИЛКА. Од дтугите "брзи" работи само смоки. МекДоналд не знае што е и нема да знае додека додржиме...user posted image
Ме интересира што мислите по ова прашање.

Уште нешто, мајонезот според мене не е нездрав, па би сакал мислење кога може да се даде во исхраната.

Стефанuser posted image има 2 и 1/4 години.


< Поракaта ја уредил BadBaby -- 25.4.2009 22:18:11 >


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Srculence)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
25.4.2009 22:38:24   
Еца
user posted image user posted image user posted image поздрав до првиот татко на форумот
За мајонезот ке ти кажам дека дури по третата година може да се дава, но не се препорачува(еве мојата керка има 3.5 год)и на последната контрола кај имунолог ја прашував дали во исхраната може да вметнтме мајонез,паштети,виршли,некоја шунка,таа ми рече,НИКАКО!Тоа е нездрава храна за возрасни,а не за деца кај кои само им го намалува и оној имунитет кој го имаат.Сеоак родителите најдобро си знаат што и како да ги хранат своите деца.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
26.4.2009 8:34:02   
Еца
BadBaby вчера не ти пишав за чоколадите,но истата работа беше и со внук од сестра,таа проблемот на некој начин го реши,така што за да добие ред чоколадо мораше да изеде она што му е оброкuser posted image и мора да останете доследни на тоа,зошто синчето ке плаче нормално ике бара повеке,но еднаш кога немада му дозволиш,втор пат,трет пат,верувај наредниот пат ке си го земе редчето чоколадо и нема да има бунењеuser posted image пробајте може и ке успеете,во зависно колку сте упорни...user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
20.6.2009 17:30:17   
Еца
Кога се преферира брза храна што се случува?

Дебелеењето и расипаните заби, за жал, засегаат голем процент  од децата. Причината за тоа се претерано мрсна храна, шеќерот и други рафинирани јаглехидрати. Затоа:
- Ограничете ги бисквитите, кексите, чоколадите и др.слатки само за специјални поводи, но не го лишувајте детето од нив.
- Не дозволувајте слатките да го заменат главниот оброк.
-Постојано споменувајте му на детето колку се штетни чоколадите и слатките за забите,
-Внимателно потсетувајте ги роднините и пријателите да му подаруваат овошје наместо бомбони, лижавчиња, чоколади или друг вид на слатки,
-Не попуштајте пред неговата желба за неквалитетна  храна,
-Не употребувајте ги слатките како награда или поткуп и не ги одземајте заради казнување.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
7.8.2009 12:29:37   
big_mama817
jas se trudam kolku sto mozam vo ishranata da ne mu vnesuvam nezdrava hrana no sepak cokoladata,cipsovite i smokite mu gi davam do umerena granica a suvomesnati proizvodi NIKAKO kako i majonez ,kecap i sl. e sega do koga ke bide vaka neznam user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
8.8.2009 2:23:23   
biljanaM
Воисалав јаде тост со помфрит...само тоа го јаде.....user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
7.10.2009 14:02:38   
mother 29
Марко си јаде кај нас во пицерија ,ама со прв зејтин помфритот пржен да е.
вчера прв пат  му дадов томи мајонез.лапна неколку залака,ама не направи фацка.user posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 15:51:25   
arh_diz
Ima probano brza hrana kompiri vo mc donalds:),mada izbegnuvam da mu davam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 15:54:53   
vezilka RR
Се уште не пробал..до кога не знам ќе видиме. Сега за сега бидејќи не знае што е тоа, не ни бара.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 16:06:17   
Calypso
Од брза храна само компири има пробано од Мекдоналдс. Друго не. Ама и ние дома не јадеме веќе брза храна. Инаку проба и пица маргарита (без сувомеснато, само со кечап и кашкавал) и ја исплука фино лепо, рече кака. И домашна пица не јаде.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 16:09:24   
mamicka_26
Од време на време кога се шетаме знае да побара да јаде од Мекдоналдс ама не му забранувам зошто тоа ретко се случува 2-3 пати месечно отприлика

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 16:10:10   
Bethany
Пред некој ден неколку компирчиња во Мек, а инаку сака пица, домашно правена му имам давано. Ама не како негов главен оброк, туку после неговото јадење му давам колку сака јаде.
И понатаму ќе му давам од време на време нешто такво, ние кога јадеме, нема да јаде секој ден, па и колку тој може да изеде.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 16:13:51   
rina13
Компирчиња еднаш у месецот кај мајка ми и секако пица ама домашна.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 16:14:03   
blond
Еднаш има јадено тост од сендвичара. А пржени компирчиња јаде дома, благодарение на баба и тато (тато оти многу ги сака, а баба оти му пржи често) user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 16:14:09   
Beatris
Ќерка ми од фаст фуд јаде само болоњезе макарони што и ги прави мм (оние готовите со сос комплет), и тоа само кога не сум дома зошто на него само тоа му јаде за вечера. Друга таква храна не, а и немаме некој проблем затоа што не ни сака, пре би грицкала варена брокула или карфиол него чипсови, помфрит и сл...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 16:24:08   
Fiao
Досега не пробала

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 17:05:40   
Felly RR
Кај нас свеки преферира пржена храна, па компирчиња јаде често. Кога беше помала правев и друго за неа, а сега гледам барем да јаде некоја свежа салата заедно со компирчињата, да не биде ептен нездрав ручекот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 17:22:51   
niki
za zal jade, ne mnogu cesto no se slucuva
ona sto praktikuvam e da iskombiniram so sveza salata ako se raboti za obrok, a ako pobara nekoja gricka ili cokolado togas ja uslovuvam prvo da izede dve tri ovoski pa potoa toa sto bara da go dobie kako nagrada

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 17:30:21   
Палешка РР
Јаде, не којзнае колку ама пржени компирчиња и тост секако.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 18:42:57   
Џесика
Од брза храна сака замрзнати лиснатици, тост, пица... пржени компири иако обожаваме сите, ретко правиме.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 18:46:30   
Ikana
М е мала уште за такви работи, па ни кога ќе порасне не би и дала на редовна база да ги конзумира...и онака се штетни.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Јадат ли вашите деца брза храна?
11.3.2013 18:53:43   
Maca25
Од брза храна купуваме за викенд нешто од пекара, баничка или некое лиснато тесто, а сендвичи и помфрит од сендвичара не сум и дала да јаде уште.
Уствари пред неколку недели бевме на роденден во mc donalds, прв пат проба тост и помфрит таму, и се засвиѓа додуша, па ми побара дома да и правам таков помфрит user posted image и толку..нема веќе носење таму.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?